
Oficiální stránky Českého tenisového svazu vozíčkářů
SMP CZ Wheelchair Czech Open 2009
Prostějovské kurty ovládli Robin Ammerlaan, Katharina Kruger a Jamie Burdekin
Patnáctý ročník mezinárodního vozíčkářského antukového turnaje mužů i žen SMP CZ Wheelchair Czech Open 2009 tradičně hostil areál Národního tenisového centra Morava a do Prostějova opět přilákal silnou hráčskou konkurenci. Turnaj, jež byl zařazen do kategorie ITF2 Series a dotován dvanácti tisíci Euro, absolvovalo padesát hráčů a hráček, přičemž prostějovským divákům se představili dva muži z první světové desítky. Muži hráli ve dvou kategoriích Main Draw a Second Draw, ženy v kategorii Main Draw a svoji soutěž měli i kvadruplegici (hráči s postižením i horních končetin). Hlavními organizátory akce byly opět Český tenisový svaz vozíčkářů společně s marketingovou agenturou ARS Production a finančně se podílely i Olomoucký kraj a město Prostějov. Patrony čtrnáctého ročníku byli již tradičně Ing. Pavel Suchánek (poslanec PS PČR za ODS), Ing. Jan Tesař (starosta města Prostějov) a premiérově i Ing. Martin Tesařík (hejtman Olomouckého kraje).
Tahákem prostějovského turnaje byla podle očekávání mužská kategorie Main Draw. Mezi osmi nasazenými byly dva hráči z elitní desítky světového žebříčku a stejně jako vloni i Miroslav Brychta (27. hráč světa). Jedničkou turnaje byl šestinásobný vítěz prostějovské dvouhry Robin Ammerlaan z Holandska (3. na žebříčku IWTA) a druhým nejvýše nasazeným byl Rakušan Martin Legner (8.). Turnajovou dvojkou byl další Holanďan Ronald Vink (11.) a elitní čtveřici nasazených uzavřel Jozef Felix z Bratislavy (19.). V prvním kole měli volný los i Němec Steffen Sommerfeld (21.), Chilan Robinson Mendez (26.), domácí Miroslav Brychta a Laszlo Farkas z Maďarska (30.).
„Do Prostějova jsem se po roční přestávce velice těšil. Vždyť jsem tady podeváté a zatím jsem získal šest titulů", řekl Robin Ammerlaan. I jeho největší konkurent Martin Legner v loňském roce absentoval, takže i on chtěl ukázat, že stále patří do elitní světové desítky.
„V současné době sice figuruji na jedenáctém místě světového žebříčku, ale neodehrál jsem v poslední době tolik turnajů. Na své soupeře si věřím a budu-li mít šťastný los, uvidí mě prostějovští diváci minimálně ve finále“, zhodnotil své šance sebevědomý Ronald Vink. A měl pravdu. Los ho poslal do spodní poloviny hracího pavouka a díky skvělým výkonům se dostal až k boji s Legnerem o finálovou účast. V něm překvapil rakouského matadora strojově přesnou hrou a zvítězil ve dvou setech 7/6(4), 6/2.
V horní polovině pavouka bojoval o podobný úspěch i Miroslav Brychta z Březí u Mikulova. „Mám v poslední době velké problémy s pravým loktem, díky čemuž jsem i omezil počet absolvovaných turnajů, ale v Prostějově budu bojovat jako o život. Zlomovým zápasem bude čtvrtfinále s Felixem, na které upnu veškerou energii“, vysvětlil Brychta svoji turnajovou strategii. A tenisovou energii vynaložil přímo skvěle. Jozefa Felixe z Bratislavy přehrál až nečekaně snadno 6/1, 6/3 a po několika letech okusil prostějovské semifinále. V něm mu sice fenomenální Ammerlaan uštědřil dva tenisové „kanáry“, ale Brychta byl přesto spokojen.
Singlové finále mezi dvěma Holanďany bylo jednoznačnou záležitostí pro zkušeného Ammerlaana, který vše zhodnotil slovy: „Jsem rád, že jsem se zde vrátil na pomyslný trůn. Ronald je sice skvělý hráč, ale já na něho vždy umím zahrát. Stav 6/1, 6/0 neodpovídá jeho herním kvalitám, ale tenis umí být někdy opravdu krutý“. Stejný pocit mohl mít Ammerlaan i ve čtyřhře, v níž společně s Legnerem porazili finálové soupeře Vinka s mladičkým Britem Phillipsonem 6/2, 6/0. Ti měli namále už v semifinále, v němž postoupili přes Felixe s Brychtou až po tříhodinovém třísetovém boji 7/6(2), 3/6, 7/5.
Ženská kategorie Main Draw měla v letošním roce nižší úroveň než v minulých letech. Na poslední chvíli se z turnaje pro zranění odhlásily první dvě nasazené hráčky – Sharon Walraven z Holandska a Kanaďanka Yuka Chokyu. To dalo šanci mladičké Němce Katharině Kruger, která je zatím ve stínu zkušenějších hráček. Katharina svoji šanci využila bezezbytku a v tabulkovém systému neprohrála jediný zápas. Postupně porazila Rusku Korotkinovou, Rakušanky Seyerovou a Kooszovou i Chilanku Mardones. „Jsem ráda, že vše dopadlo dobře. V turnaji jsem neztratila ani set a těší mě i vítězství ve čtyřhře“, spontánně se radovala Kruger krátce po převzetí obou trofejí. Tu deblovou trofej zvedla nad hlavu společně s Franciscou Mardones z Chile.
K úplnosti chybí ještě výsledky kategorie Quad, v níž hrají hráči s postižením i horních končetin. Mezi osmi těžce hendikepovanými tenisty si vedl nejlépe Jamie Burdekin z Velké Británie, který ve finálovém zápase porazil dalšího Brita Andrewa Lapthorna. Společně tito dva získali v tabulkovém systému i titul ve čtyřhře.
Výsledkový servis
Muži
Main Draw
dvouhra
semifinále
Ammerlaan (NED) – Brychta (CZE) 6/0, 6/0
Vink (NED) – Legner (AUT) 7/6(4), 6/2
finále
Ammerlaan – Vink 6/1, 6/0
čtyřhra
semifinále
Ammerlaan, Legner – Farkas (HUN), Sommerfeld (GER) 6/3, 6/1
Vink, Phillipson (GBR) – Brychta, Felix (SVK) 7/6(2), 3/6, 7/5
finále
Ammerlaan, Legner – Vink, Phillipson 6/2, 6/0
Ženy
dvouhra – hráno tabulkou
1. Katarina Kruger (GER)
2. Henriett Koosz (AUT)
3. Francisca Mardones (CHI)
Kvadruplegici
semifinále
Burdekin (GBR) – Johnson (GBR) 6/1, 6/1
Lapthorne (GBR) – Dieleman (CAN) 6/1, 6/0
finále
Burdekin – Lapthorne 6/4, 6/1
čtyřhra – hráno tabulkou
1. Burdekin, Lapthorne
2. Cotterill, Parfitt (GBR)
3. Tatschl (AUT)
Konečné výsledky celého turnaje jsou ke stažení zde
Generální partner ČTSV:
Oficiální partner ČTSV:
Oficiální dodavatelé ČTSV:
Generální partner
HVM PLASMA Tour:
Oficiální míč HVM PLASMA Tour:
Mediální partneři ČTSV:
Marketingový partner ČTSV:
Partneři mezinárodních turnajů:
Copyright 1997 - 2013 Czech Wheelchair Tennis Association | Admin Panel