
Oficiální stránky Českého tenisového svazu vozíčkářů
Jak už to někdy bývá, vše začalo nevině. Psal se rok 1995 a během jednoho jarního víkendu se v Brně sešlo několik nadšenců na tenisových kurtech s jedním cílem – vyzkoušet, jestli se tenis dá hrát i na vozíku. Měli k tomu k dispozici pouze několik obrázků ze zahraničí, odhodlanost a nevídané nadšení. A jelikož se na vozíku dá dělat téměř cokoliv, stal se i u nás tenis nedílnou součástí sportovní nabídky pro handicapované. Je nutné ještě dodat, že počátky "bílého sportu na kolečkách" sahají do poloviny sedmdesátých let a poprvé se vozíčkáři na kurtech objevili ve Spojených státech. Ještě v roce 1995 se ke zmíněné hrstce nadšenců připojilo několik dalších nových hráčů a všichni začali sbírat první zkušenosti na mezinárodních turnajích. Pak už přišel podzim a první velká vozíčkářsko-tenisová událost u nás – mezinárodní antukový turnaj Wheelchair Czech Open v Brně.
1995
První ročník tohoto klání byl zařazen do kategorie Satellite 2 (dotace 1060 USD) a absolvovalo ho 23 hráčů. Historicky prvním vítězem mezinárodního turnaje na našem území se stal Polák Tadeusz Kruszelnicki a v soutěži čtyřhry dominovali Rakušané Robert Maier a Reinhard Seidl.
1996
V roce 1996 už stoupla úroveň nejen organizace, ale i všeho ostatního. Turnaj byl zařazen do kategorie Satellite 1, dotace byla zvýšena na 3000 amerických dolarů a účast přijalo 54 hráčů. Poprvé se v České republice představily hvězdy z první světové desítky, z nichž si nejlépe vedl Ricky Molier z Holandska (tehdejší světová jednička), který získal vavříny nejen ve dvouhře, ale společně s Martinem Legnerem z Rakouska i ve čtyřhře.
1997
Pomyslná laťka byla zvýšena i v roce 1997. Tehdy představitelé IWTA přidělili turnaji kategorii CS4 a vítězové si rozdělovali 5000 dolarů, což do Brna přilákalo 68 hráčů. I v tomto roce nenašel Ricky Molier přemožitele a deblovou "palmu vítěství" si odvezli Martin Legner a Carl Keeman z Nového Zélandu.
1998
Brňané měli možnost vidět vozíčkářský tenis světové úrovně naposledy v roce 1998. Wheelchair Czech Open byl tehdy zařazen do kategorie CS3, dotace stoupla na 7000 dolarů a počet účastníků se vyšplhal na sedmdesát dva. Vítězství se konečně dočkal Martin Legner, který svoji suverenitu potvrdil i vítězstvím ve čtyřhře. To se mu podařilo společně s německým hráčem Ralphem Weisangem.
1999
V roce 1999 začala nová kapitola tohoto turnaje, neboť místem jeho konání se stal Prostějov. Na Hanou přilákala kategorie CS2 a dotace 9000 USD 80 hráčů a svoji tenisovou genialitu tu po roční pauze prokázal již třetím vítězstvím opět Ricky Molier. V deblové soutěži všem vypálili rybník Martin Legner s Jayantem Mistrym (Velká Británie) a dá se říci, že prostějovští diváci mohli hned napoprvé obdivovat vynikající tenis v podání opravdových vozíčkářských mistrů. Za zmínku stojí i premiéra kategorie žen, kde se historicky první vítězkou stala Holanďanka Sharon Walraven.
2000
V roce 2000 vygradovala převážně hráčská úroveň turnaje, neboť pozvání do Prostějova přijalo pět hráčů z první světové desítky. Celkově se příznivcům tenisu na vozíku představilo 58 mužů a 7 žen. Kategorie zůstala stejná – CS2, ale dotace byla zvýšena na deset tisíc amerických dolarů. Poslední ročník turnaje Wheelchair Czech Open v minulém tisíciletí přinesl konečně radost českým fanouškům, neboť vůbec poprvé se podařilo Miroslavu Brychtovi zvítězit na mezinárodním turnaji před domácím publikem. Bylo to sice "pouze" ve čtyřhře společně s Tadeuszem Kruszelnickim, ale vítězství bylo o to cennější, o co větší byla konkurence na prostějovských dvorcích. K překvapení došlo i v soutěži dvouhry, neboť ve finálovém zápase byl úspěšnější Holanďan Robin Amerlaan, který přehrál Rickyho Moliera, zatím slavnějšího partnera z národního týmu.
2001
V tomto roce se do Prostějova sjelo 68 mužů a devět žen. Turnaj zůstal v kategorii CS2 a nezměnila se ani desetitisícová dotace. Finálový zápas mužské kategorie Main Draw byl záležitostí prvních dvou nasazených hráčů. Mírným favoritem byl určitě obhájce vítězství a Holanďan Robin Ammerlaan. Bez šancí však nebyl ani antukový specialista Martin Legner z Rakouska, který navíc týden před turnajem porazil holandskou jedničku ve finále v Bratislavě. Přesto však profesorská hra holandského reprezentanta slavila úspěch a po setech 6/4, 6/4 si Ammerlaan zaslouženě odvezl překrásnou trofej pro vítěze ze skláren Rückl Crystal a tučný šek. I v soutěži čtyřher slavily české barvy úspěch, když Miroslav Brychta v páru s Legnerem nenašli v turnaji přemožitele a po finálové výhře nad dvojicí Ammerlaan – Mistry 7/6(4), 6/2 zvedli nad hlavu vítězné trofeje i oni. V ženské se finálový souboj stal záležitostí dvou holandských hráček. Nasazená jednička Betty Klave měla potvrdit své ambice ve finálovém zápase s Kirou Van Bouven. To se jí také podařilo a po vítězství 6/3, 6/1 se Klave zaslouženě radovala z prvního místa v turnaji.
2002
Osmý ročník antukového Wheelchair Czech Open 2002 (kategorie CS2, dotace 10.000 USD) se opět odehrál v areálu prostějovského Tenis Clubu. Účastnilo se ho 65 hráčů a 17 žen z dvanácti evropských zemí. V mužské kategorii Main Draw byl nejvýše nasazeným byl Holanďan Ricky Molier (světová jednička), turnajovou dvojkou se stal jeho krajan Robin Ammerlaan (3.), ze třetího místa byl nalosován Němec Kai Schrameyer (5.) a elitní turnajovou čtveřici uzavřel rakouský reprezentant Martin Legner (6.). Po vyřazovacích bojích se prvním semifinalistou stal Molier, když porazil Kruszelnickeho 6/4, 7/5. Jako druhý se do dalších bojů probojoval Schrameyer, který porazil našeho Brychtu. Dalším, kdo si zajistil postup, byl Legner po výhře nad Majdim z Francie 6/2, 6/2 a posledním ze čtveřice postupujících se stal Ammerlaan, který přehrál Goudoua 7/5, 6/0. V úvodním semifinálovém zápase se z vítězství radoval Molier, když přehrál Schrameyera a o tom, že finále bude holandskou záležitostí, rozhodl Ammerlaan výhrou nad Legnerem. Finálový zápas byl ozdobou vydařeného turnaje. Obzvláště první set byl velice napínavý a Ammerlaan ho získal tím nejtěsnějším poměrem 7/5. To Moliera zlomilo, a tak průběh druhého setu byl jednoznačně v rukou obhájce titulu. Ammerlaan si po výhře 7/5, 6/1 připsal již šesté turnajové prvenství v řadě. Soutěž čtyřher přinesla i letos radost českým barvám, neboť Miroslav Brychta spolu s Martinem Legnerem dokázali projít turnajem bez zaváhání. Potvrdili tak, že jsou zaslouženě úřadujícími mistry světa ve čtyřhře z loňského Doubles Masters. Brychta s Legnerem nejdříve vyřadili Farkase (HUN) s Majdim a v semifinálovém zápase si poradili i s ambiciózní dvojicí Kruszelnicki – Schrameyer. Ve finále se utkali s holandským reprezentačním párem Molier – Ammerlaan a svoji obhajobu musel potvrdit až ve třetím setu. Holanďané totiž získali první sadu a ve druhé dlouhou dobu vedli. Až v koncovce druhé sady našli obhájci titulu recept na sehrané Holanďany a přehráli je v tiebreaku. V rozhodujícím třetím setu nadělili Brychta s Legnerem soupeřům dokonce nefalšovaného "kanára", takže pohár nad své hlavy pozvedli po konečné výhře 3/6, 7/6(2), 6/0. V ženské Main Draw byla nejvýše nasazenou Holanďanka Sharon Walraven (světová trojka). Druhou hráčkou turnaje se stala její krajanka Djoke Van Marum (6.). Obě dvě nejvýše nasazené hráčky prošly turnajem bez zaváhání a narazily tak na sebe až ve finálovém zápase. V něm byla podle očekávání úspěšnější Walraven , když svoji krajanku porazila celkem hladce 6/3, 6/1. Ve čtyřhře dominovaly Klave s Van Marum, které celkem jednoznačně ve finále porazily další dvě Holanďanky Van Dongen – Blaauw 6/2, 6/1.
Generální partner ČTSV:
Oficiální partner ČTSV:
Oficiální dodavatelé ČTSV:
Generální partner
HVM PLASMA Tour:
Oficiální míč HVM PLASMA Tour:
Mediální partneři ČTSV:
Marketingový partner ČTSV:
Partneři mezinárodních turnajů:
Copyright 1997 - 2013 Czech Wheelchair Tennis Association | Admin Panel