
Oficiální stránky Českého tenisového svazu vozíčkářů
KPM CONSULT Czech Open 2008
Turnajové tituly si odvezli Tadeusz Kruszelnicki z Polska a Japonka Mie Yaosa
Čtrnáctý ročník mezinárodního vozíčkářského antukového turnaje mužů i žen KPM CONSULT Czech Open 2008 hostil výjimečně brněnský sportovní areál CLUB CLASSIC, ale i přesto přilákal silnou hráčskou konkurenci.
Turnaj, jež byl zařazen do kategorie ITF2 Series a dotován osmi tisíci Euro, absolvovalo padesát pět hráčů a hráček, přičemž brněnským divákům se představili dva muži a dvě ženy z první světové desítky. Muži hráli ve dvou kategoriích Main Draw a Second Draw, ženy v kategorii Main Draw a svoji soutěž měli i kvadruplegici (s postižením i horních končetin). Hlavními organizátory byly opět Český tenisový svaz vozíčkářů společně s marketingovou agenturou ARS Production a finančně se podílely i Jihomoravský kraj a Město Prostějov. Patronem čtrnáctého ročníku byl již tradičně Ing. Pavel Suchánek, poslanec PS PČR za ODS a premiérově i Ing. Stanislav Juránek, hejtman Jihomoravského kraje. Závěrečný hrací den sledoval z tribuny i RNDr. Petr Duchoň, poslanec Evropského parlamentu za Českou republiku, který následně předal ceny oběma finalistům.
Tahákem brněnského turnaje byla podle očekávání mužská kategorie Main Draw. Mezi osmi nasazenými byly dva hráči z elitní desítky světového žebříčku a stejně jako vloni i Miroslav Brychta (28. hráč světa). Jedničkou turnaje byl Polák Tadeusz Kruszelnicki (8. na žebříčku IWTA). Další dva nasazení přijeli ze Švédska a byli jimi Stefan Olsson (10.) a Peter Wikström (14.). Tito dva hráči přiletěli přímo z Mistrovství světa družstev, které se týden před turnajem konalo v italské Cremoně. Tam doslova šokovali všechny příznivce tenisu na vozíku, neboť jejich „spanilou jízdu“ turnajem nezastavili ani Holanďané (semifinále) a dokonce ani favorizovaní Francouzi, které „mladí vikingové“ porazili v obou dvouhrách a čtyřhra se vůbec nehrála. Elitní čtveřici nasazených uzavřel Joachim Gerard z Belgie (17.). V prvním kole měli volný los i Němec Steffen Sommerfeld (26.), domácí Miroslav Brychta, Lee Carter z Kanady (31.) a Slovák Jozef Felix (37.). Kromě Miroslava Brychty hrálo v Main Draw dalších šest českých hráčů, z nichž si překvapivě vedl nejlépe Michal Stefanu z Náchoda, který ve dvouhře vypadl ve čtvrtfinále a ve čtyřhře dokonce okusil semifinálovou atmosféru. Z prvního kola dvouhry postoupili do osmifinále Michal Kubát, Michal Stefanu, Jiří Fiala, Mauro Currioni z Itálie, Jerzy Kulik z Polska, Yann Mathieu z Kanady, Marek Gergely ze Slovenska a Rakušan Thomas Mossier. Osmifinálové zápasy poprvé prověřily formu osmi nasazených hvězd a ukázalo se, že až na jednu výjimku, si své postavení na žebříčku zasluhují. Tou výjimkou je, bohužel, domácí Miroslav Brychta, který narazil na reprezentačního kolegu a českou dvojku Michala Stefanu. Ten navázal na skvělé výkony z předchozích turnajů a českého „vozíčkářského tenisového krále“ porazil ve dvou setech 7/6(8), 7/5. Čtvrtfinálová klání žádné překvapení nepřinesla. Kruszelnicki porazil Michala Stefanu (6/1, 6/1), Gerard vyřadil Cartera (6/2, 6/0), Wikström přehrál Sommerfelda (6/2, 6/2) a Olsson vystavil stopku Felixovi (6/2, 6/1). Oba semifinálové zápasy přinesly dramatickou podívanou. V prvním utkání předvedl mladičký Gerard skvělou hru v prvním setu donutil o generaci staršího Kruszelnického hrát až do stavu 7/5 pro polského hráče. V druhé sadě už zvítězily zápasové zkušenosti, takže Kruszelnicki postoupil do finále po výhře 7/5, 6/1. Druhé semifinále bylo ještě dramatičtější. Střetli se v něm oba švédští mistři světa a rozhodovalo se až ve třetím setu. Stefan Olsson nakonec porazil Petera Wikströma 6/4, 0/6, 6/3 a stal se druhým finalistou. Samotné finále mělo být doménou mladičkého Olssona, který již dvakrát porazil Kruszelnickeho během zimního halového turnaje v Průhonicích. To byl však jenom předpoklad. Kruszelnicki vlétl do finálového zápasu jako raketa, kterou Olsson nebyl schopen zastavit. Polský fenomén zvítězil 6/3, 6/2 a jeho radost a spontánnost nebrala konce.
Zajímavé zápasy se odehrály i v soutěži čtyřher. Do ní byly nasazeny čtyři páry: Wikström - Olsson, Kruszelnicki – Felix, Dobbie – Gerard a Carter – Mathieu. Téměř všechny tyto dvojice potvrdily své nasazení a došly až do semifinále. Jediné překvapení zajistili Michal Stefanu a Steffen Sommerfeld, kteří vyřadili čtvrtý nasazený pár Carter – Mathieu 6/1, 6/2. První semifinále bylo jednoznačně „v severské režii“, neboť Wikström s Olssonem hladce vyřadili Dobbieho s Gerardem 6/1, 6/1. Kruszelnicki s Felixem však museli se Sommerfeldem a Stefanu zabojovat, aby je porazili 6/4, 7/5 astali se tak druhými finalisty. Samotné finále představilo vozíčkářský tenis v té nejlepší kvalitě, o což se zasloužily oba hráčské páry. Více sehranosti nakonec předvedli Švédové, takže v třísetové bitvě porazili Kruszelnickeho s Felixem 6/2, 3/6, 6/3 a zaslouženě získali turnajové vavříny.
Ženská kategorie Main Draw měla hlavní favoritku v soutěži dvouhry v nejvýše nasazené hráčce Mie Yaosa (7.) z Japonska. Dvojkou turnaje byla Agnieszka Bartczak z Polska (10.) Elitní čtveřici doplnily ještě Maaike Smit z Holandska (16.) a Němka Katharina Kruger (18.). Kromě Kathariny Kruger prošly všechny nasazené vyřazovacími boji až do semifinále. V nich byly úspěšné obě nejvýše nasazené hráčky, když Yaosa vyřadila Smit 6/1, 6/2 a Bartczak přehrála další Japonku Chokyu 6/3, 6/3. Japonsko-polské ženské finále bylo stejně tenisové i dramatické, jako zápasy nejlepších mužů. Mie Yaosa potřebovala tři sety na to, aby porazila polskou reprezentantku Agnieszku Bartczak 5/7, 6/3, 6/2 a získala tak první titul na turnaji pořádaném v České republice.
V ženské čtyřhře nastoupily pouze čtyři páry a proto se hrálo tabulkovým systémem. V něm byl nejúspěšnější japonsko-holandský pár Domori – Smit, druhé místo získaly Yaosa s Okabe a „bramborová příčka“ patří Petře Kruger a Agnieszce Bartczak.
K úplnosti chybí ještě výsledky kategorie Quad, v níž hrají hráči s postižením i horních končetin. Mezi pěti hráči si v tabulkovém systému vedl nejlépe Antony Cotterill z Velké Británie, druhou příčku si zajistil jeho krajan Chris Johnson a třetí skončil Rakušan Peter Tatschl.
V nižší mužské kategorii Second Draw se z vítězství v turnaji radoval Švéd Alexander Hansson, který ve finále přehrál brněnského Jiřího Vrbu 6/2, 6/1. Mezi deblisty v této kategorii vládli Donskoy s Fedorovem z Ruska.
Výsledkový servis
Muži - Main Draw
dvouhra
semifinále
Kruszelnicki (POL) – Gerard (BEL) 7/5, 6/1
Olsson (SWE) – Wikström (SWE) 6/4, 0/6, 6/3
finále
Kruszelnicki – Olsson 6/3, 6/2
čtyřhra
semifinále
Wikström, Olsson – Gerard, Dobbie (AUS) 6/1, 6/1
Kruszelnicki, Felix (SVK) – Sommerfeld (GER), Stefanu 6/4, 7/5
finále
Wikström, Olsson – Kruszelnicki, Felix 6/2, 3/6, 6/3
Muži - Second Draw
dvouhra
finále
Vrba – Hansson (SWE) 6/2, 6/1
čtyřhra – hráno tabulkou
1. Fedorov, Donskoy (RUS)
2. Blecha, Dáňa
3. Klečka, Vrba
Ženy - Main Draw
dvouhra
semifinále
Yaosa (JAP) – Smit (NED) 6/1, 6/2
Bartczak (POL) – Chokyu (JAP) 6/3, 6/3
finále
Yaosa – Bartczak 5/7, 6/3, 6/2
čtyřhra – hráno tabulkou
1. Domori (JAP), Smit
2. Yaosa, Okabe (obě JAP)
3. Bartczak, Kruger (GER)
Kvadruplegici
dvouhra – hráno tabulkou
1. Cotterill (GBR)
2. Johnson (GBR)
3. Tatschl (AUT)
Konečné výsledky jsou ke stažení zde.
Generální partner ČTSV:
Oficiální partner ČTSV:
Oficiální dodavatelé ČTSV:
Generální partner
HVM PLASMA Tour:
Oficiální míč HVM PLASMA Tour:
Mediální partneři ČTSV:
Marketingový partner ČTSV:
Partneři mezinárodních turnajů:
Copyright 1997 - 2013 Czech Wheelchair Tennis Association | Admin Panel