Oficiální stránky Českého tenisového svazu vozíčkářů
Před odjezdem do Sopot nikdo ani v nejodvážnějších představách nečekal, že čeští reprezentanti nejenomže do elitní světové osmičky proniknou, ale že budou bojovat o medaile v konkurenci 32 států, to bylo senzací pro celý vozíčkářský tenisový svět. Polské Sopoty se zapsaly do dějin českého tenisu na vozíku zlatým písmem, o což se zasloužili Miroslav Brychta, Michal Stefanu a po dvouleté přestávce i Dalibor Potůček. Z lavičky tomuto úspěšnému triu uděloval neocenitelné rady a pokyny reprezentační trenér Jakub Vurm a celou výpravu do Polska vedl prezident ČTSV Martin Císař.
Český národní tým obsadil čtvrté místo
Před odjezdem do Sopot nikdo ani v nejodvážnějších představách nečekal, že čeští reprezentanti nejenomže do elitní světové osmičky proniknou, ale že budou bojovat o medaile v konkurenci 32 států, to bylo senzací pro celý vozíčkářský tenisový svět. Polské Sopoty se zapsaly do dějin českého tenisu na vozíku zlatým písmem, o což se zasloužili Miroslav Brychta, Michal Stefanu a po dvouleté přestávce i Dalibor Potůček. Z lavičky tomuto úspěšnému triu uděloval neocenitelné rady a pokyny reprezentační trenér Jakub Vurm a celou výpravu do Polska vedl prezident ČTSV Martin Císař. Systém mistrovství světa družstev je podobný Davis Cupu, pouze se hraje v jednom týdnu. V každém kole se střetávají týmové dvojky, hned po nich jedničky a na konec se o rozhodující bod poperou deblové páry. Jak se tedy celý úspěch českého tenisu na vozíku "narodil"?
V prvním kole čekal na naše hráče nevyzpytatelný soupeř – Jižní Korea. Na to, že se jednalo o zápas, který posunoval naše hráče pouze do první šestnáctky, byl soupeř velice těžký. Jedničkou týmu je totiž Ha-Gel Lee, který figuruje na 12 místě světového žebříčku. Tuto obavu však brzy rozptýlil Michal Stefanu, který hladce porazil korejskou dvojku – Kyu-Seung Kima 6/2, 6/1. Situaci zkomplikovala prohra Miroslava Brychty s Leem ve třech setech 6/3, 3/6, 0/6. Ve čtyřhře však pár Brychta – Stefanu velice brzy ovládli sopotskou antuku a hladce zvítězili nad Leem a Kimem 6/2, 6/1.
Následný den měl rozhodnout o postupu mezi elitních osm týmů světa. K tomu stačilo porazit Švédy, se kterými má české družstvo historicky aktivní bilanci. V tomto roce však nehrající kapitán seveřanů provedl jednu taktickou změnu, která měla vyvést naše hráče z míry. Na postu dvojky hrál mladičký Ästrom a proti Brychtovi nasadil Petera Wikströma. Jednička týmu Niclas Larsson do bojů vůbec nezasáhl. V prvním zápase nezvládl Ästrom tíhu zodpovědnosti a podlehl Michalovi Stefanu 3/6, 4/6. Miroslav Brychta opět nestačil ve svém druhém singlovém zápase na svého soupeře, tentokráte na Wikströma, který zvítězil 6/1, 6/4, takže rozhodoval opět čtyřhra. V ní čeští reprezentanti Stefanu s Brychtou navázali na skvělý výkon s Koreou a Wikströma s Ästromem porazili až nečekaně přesvědčivě 6/3, 6/3.
Úkol byl sice splněn, ale celý tým toužil po účasti v semifinále. V cestě tomuto snu stálo už jenom družstvo Velké Británie, což byl pro naše hráče "hratelný" soupeř. Jeho hvězdou je Jayant Mistry (10. hráč světa) a ambiciózně vystupoval i druhý hráč Simon Hatt (ten měl z nedávného turnaje v Japonsku dokonce "skalp" Brychty – pozn. autora). To však nikterak nevyvedlo z míry skvěle hrajícího Michala Stefanu. Ten i přes silný zánět v ruce statečně bojoval o každý míč a i díky této jeho bojovnosti si s Hattem poradil ve dvou setech 6/1, 7/5. Když Mistry přehrál Brychtu 6/4, 6/3, opět rozhodovala čtyřhra. A právě to byla silná zbraň našeho sebevědomého páru Stefanu – Brychta na letošním World Team Cupu. Oba naši hráči si bohužel vybrali slabší chvilku v prvním setu, který odevzdaně prohráli 0/6. Potom ale jakoby nehrající kapitán Jakub Vurm použil zaklínadel WooDoo, neboť do druhého setu nastoupili "zcela jiní hráči". Brychta se Stefanu začali dominovat ve všech herních činnostech a britské tenisty postupně "vymazali" z kurtu. Oba následné sety vyhráli svorně 6/3 a úspěch byl na světě. Česká republika postoupila poprvé v historii do semifinále mistrovství světa družstev a nesmazatelně tak potvrdila, že český tenis na vozíku patří právem do naprosté světové elity.
Následný boj o finále s USA byl spíše zkušeností, nežli reálnou šancí. Stefanu nestačil na Johna Rydberga (2/6, 2/6) a i přes třísetovou bitvu Brychta prohrál s pátým hráčem světa - Stephenem Welchem 3/6, 7/5, 2/6. Brychta však předvedl svůj nejlepší výkon na letošním mistrovství.
S turnajem se čeští hráči rozloučili zápasem s Holandskem. Ti po smolném vyřazení v semifinále a po loňském neúspěchu v Itálii toužili po medaili více, než kdy jindy. To předvedli v obou dvouhrách. Eric Stuurman hladce přehrál Dalibora Potůčka 6/0, 6/1 a stejným poměrem vyhrál i Robin Ammerlaan nad Miroslavem Brychtou. Čeští hráči tak obsadili konečné čtvrté místo, což je historicky nejlepším umístěním za devět let účasti naší reprezentace na tomto prestižním turnaji.
výsledkový servis
ČR – Korea 2/1
ČR – Švédsko 2/1
ČR – Velká Británie 2/1
ČR – USA 0/2
ČR – Holandsko 0/2
konečné pořadí:
muži
– 1. Japonsko, 2. USA, 3. Holandsko, 4. Česká republika
ženy
– 1. Holandsko, 2. USA, 3.Švýcarsko
kvadru
– 1. USA, 2. Velká Británie, 3. Holandsko
junioři
– 1. Švédsko, 2. USA, 3. Holandsko
Generální partner ČTSV:
Oficiální partner ČTSV:
Oficiální dodavatelé ČTSV:
Generální partner
HVM PLASMA Tour:
Oficiální míč HVM PLASMA Tour:
Mediální partneři ČTSV:
Marketingový partner ČTSV:
Partneři mezinárodních turnajů:
Copyright 1997 - 2013 Czech Wheelchair Tennis Association | Admin Panel