
Oficiální stránky Českého tenisového svazu vozíčkářů
Pod záštitou starosty městské části Prahy 4 a za přispění KP VZP Praha, O2 a ÚMČ Praha 12 se uskutečnil čtvrtý ze sedmi turnajů seriálu, ze kterého vzejde nový mistr České republiky ve dvouhře a ve čtyřhře. Pražský turnaj byl základním kamenem tohoto okruhu a po prvních osmi turnajích, konaných na ZŠ Na Beránku v Modřanech se před třemi lety přestěhoval do areálu DOMYNO, kde se ukázalo, že jsou mnohem lepší podmínky, nemluvě o tom, že tenisové kurty na ZŠ jsou dnes bohužel zarostlé travou…
Původně plánovaných cca 18 hráčů, včtené jednoho Rakušana, se zcvrklo na konečnou jedenáctku – nejlepší český hráč Brychta očekává radostnou událost v podobě dvojčat, česká dvojka Stefanů se cítil unaven po třech týdnech naplněných tenisem (Polsko, Mistrovství světa družstev ve Stockholmu a turnaj v Prostějově, nemluvě o tom, že Michal tento turnaj ignoruje od samého počátku), brněnský Fiala byl pracovně zaneprázdněn, Michala Kubáta skolila ledvinová kolika, Rakušan Jandrasitzs se odhlásil pro zranění ruky, Rajznover dal přednost překvapivě jízdě na raftu, Kvoch měl soustředění sledge hokeje atd..
Při losování se vzdal pozice nasazeného doyen českého tenisu na vozíku Krejčířík ve prospěch Slováka Gergélyho, loňského vítěze, který, vzhledem k tomu, že je až okolo 70.místa světového žebříčku, na nasazení nárok neměl
Los opět nepřál sympatickému Slováku Masarykovi, který se v prvním zápase utkal s kolegou ze Slovenska Gergelym, který vcelku přesvědčivě zvítězil ve dvou setech. Blecha musel bojovat s Čichoněm ve třech setech, Slovák Soviš porazil Kopečného a opavský Sember si poradil s Krejčiříkem.
Nasazená jednička a česká trojka Potůček vybojoval vítězství nad Semberem(63, 75), Hašek si poradil s Blechou vcelku lehce 60, 62 a další nasazený Dáňa podlehl roehránemu Sovišovi stejným výsledkem.
Unavený Soviš naopak nebyl těžkým soupeřem v semifinále Haškovi (60, 62), velkou bitvu se šťastným koncem pro slovenského borce Gergelyho vybojoval Dalibor Potůček (76, 36, 62), takže v neděli o Pohár VZP hráli obhájce titulu Marek Gergély (SVK), slovenská trojka, a Honza Hašek, česká čtyřka.
Na mezinárodní scéně výše postavený Slovák potom v nedělním finále vcelku lehce porazil Haška 63, 61 a obhájil loňské vítězství.
Problematické počasí před turnajem ovlivnilo kvalitu jinak perfektních dvorců pana Pivoňky, takže byla zrušena soutěž útěchy.
O Pohár O2 ve čtyrhře se ve finále utkaly páry Potůček, Masaryk a Gergély. Soviš, Slovenský pár v semifinále potrápila ve druhá sadě dvojice Hašek Sember, když ze 0-5 stáhla na 5.5, aby v závěru podlehla 5-7. Česko – slovenský pár Potůček, Masaryk ukázal lepší souhru a využil i únavy vítěze dvouhry – bylo úmorné vedro - a zvítězil 64, 60.
Pražský turnaj ČTSV Tour jen potvrdil, co již napovědělo i mistrovství světa družstev – za dominantním Brychtou zeje poměrně velká mezera a mladí Slováci – na Hamru Chabreček, tady Gergely, přehrávají zbytek Čechů vcelku s přehledem a obávám se, že pokud by Masaryk měl jiný los, asi by se dostal také dost daleko. Nedoplní-li se kádr českých hráčů o mladé – ve světě bez problémů jezdí po turnajích šestnáctiletí chlapci, nelze nevidět značné problémy českého tenisu na vozíku v budoucnosti.
Turnaj se vydařil, ale asi bude nezbytné začít směřovat tok financí více do náboru a přípravy mladých, aby se čeští vozíčkáři vrátili na výsluní. Ti starší by se pak měli zamyslet nad svým přístupem – kde jinde za relativně malé finanční náklady, než na ČTSV Tour, mohou získávat herní zkušenosti a střetávat se s ostatními soupeři. Pokud si toto hráči neuvědomí, skutečně nemá smysl do nich dále investovat jak finance, tak práci.
Bohužel, celý problém není tak prostý – nevím proč, ale instituce, které se zabývají péčí o postižené, prostě ze záhadných důvodů s námi nekomunikují a to i přesto, že jim nabízíme spolupráci, aniž by tyto instituce musely, mimo času a dopravy, cokoliv investovat. Ve světě není nic mimořádného, že na kurt přijde elegán po „svých“, odepne protézu, přesedne na vozík a hraje (Houdet, Kruzselnicki a další). Naši amputáři, včetně bývalých vynikajících tenistů, považují vozík za potupu a odmítají jej…Bohužel, světová špička jde dnes touto cestou a v první desítce je zcela klasických paraplegiků jako šafránu.
Naši mladí postižení navíc nejsou ochotni podstoupit těžkou řeholi tréninku a věnují se raději méně namáhavým činnostem, preferují, když už sport, tak kolektivní (florbal, basketbal), velkým "morem" se staly módní čtyřkolky, což ovšem poněkud vyvrací domněnku o finančních problémech, které omezují možnosti zájemců o tenis na vozíku.
Generální partner ČTSV:
Oficiální partner ČTSV:
Oficiální dodavatelé ČTSV:
Generální partner
HVM PLASMA Tour:
Oficiální míč HVM PLASMA Tour:
Mediální partneři ČTSV:
Marketingový partner ČTSV:
Partneři mezinárodních turnajů:
Copyright 1997 - 2013 Czech Wheelchair Tennis Association | Admin Panel