Oficiální stránky Českého tenisového svazu vozíčkářů
Prague Cup Czech Indoor 2006 - Nenasazený Stefan Olsson nedovolil Kruszelnickému získat šestý titul
Jubilejní desátý ročník mezinárodního halového turnaje tenistů na vozíku Prague Cup Czech Indoor (kategorie ITF 3, dotace 6000 Euro) opět zlomil rekord v počtu přihlášených. Mikulášskou a předvánoční atmosféru hodlalo v Praze okusit 120 hráčů a hráček z celého světa, což je počet, který nemá ve světě tenisu na vozíku obdobu. Ani renomované turnaje Super Series nenabízejí takovou kapacitu a v letošním roce se na žádný světový turnaj NEC Wheelchair Tennis Tour tolik hráčů nepřihlásilo. Direktoriát turnaje zariskoval a do Club Hotelu Praha v Průhonicích pozval 94 účastníků, z čehož nakonec přijelo 22 žen, 60 mužů a 11 hráčů quad (s postižením horních i dolních končetin). Tento počet vysoce překročil standart předchozích ročníků, takže program turnaje byl o jeden hrací den prodloužen.
Prague Cup Czech Indoor 2006
Nenasazený Stefan Olsson nedovolil Kruszelnickému získat šestý titul
Jubilejní desátý ročník mezinárodního halového turnaje tenistů na vozíku Prague Cup Czech Indoor (kategorie ITF 3, dotace 6000 Euro) opět zlomil rekord v počtu přihlášených. Mikulášskou a předvánoční atmosféru hodlalo v Praze okusit 120 hráčů a hráček z celého světa, což je počet, který nemá ve světě tenisu na vozíku obdobu. Ani renomované turnaje Super Series nenabízejí takovou kapacitu a v letošním roce se na žádný světový turnaj NEC Wheelchair Tennis Tour tolik hráčů nepřihlásilo. Direktoriát turnaje zariskoval a do Club Hotelu Praha v Průhonicích pozval 94 účastníků, z čehož nakonec přijelo 22 žen, 60 mužů a 11 hráčů quad (s postižením horních i dolních končetin). Tento počet vysoce překročil standart předchozích ročníků, takže program turnaje byl o jeden hrací den prodloužen. Stejně jako v minulých letech byly hlavními pořadateli Český tenisový svaz vozíčkářů a marketingová agentura ARS Production, přičemž v pozici spolupořadatele a finančního donátora se opět angažovalo i hlavní město Praha. Záštitu nad celou akcí převzali svorně pražský primátor MUDr. Pavel Bém a Bc. Pavel Suchánek – poslanec PS PČR za ODS. Zápasy se odehrávaly během prvního prosincového týdne minulého roku a hráči soupeřili ve čtyřech divizích – mužské Main Draw a Second Draw, ženské Main Draw a Quad.
Mužská divize Main Draw měla svého favorita v podobě pětinásobného vítěze turnaje – Poláka Tadeusze Kruszelnického (5. hráč světového žebříčku). Jemu měli cestu k obhajobě zkřížit další nasazení – Martin Legner (7.) z Rakouska, Peter Wikström (11.) ze Švédska a domácí Miroslav Brychta (17.). V této elitní soutěži startoval z českých hráčů ještě Michal Stefanu, který hned v prvním kole nestačil na mladého švédského reprezentanta Stefana Olssona. V tu chvíli ještě nikdo nečekal, že se tento hráč stane největším překvapením letošního ročníku. První kolo zvládli všichni nasazení na jedničku, takže do čtvrtfinále postoupili Kruszelnicki po výhře nad Reidem (GBR), zmíněný Olsson, Brychta po vítězství nad Hillerem (GER), Phillipson (GBR) po porážce Polyatykina (RUS), Slovák Felix vyřazením krajana Chabrečka, Wikström (SWE) po výhře na Sommerfeldem (GER), Larsson (SWE) po vítězství nad Pellegrinou (SUI) a Legner, který vyřadil Peifera z Francie. Do semifinálových bojů se překvapivě a senzačně neprobojoval Tadeusz Kruszelnicky, který přijel do Průhonic pro šestý titul v řadě. Pomyslnou stopku mu vystavil mladý Stefan Olsson, který zaskočil polského "matadora" jako správný švédský Viking a po dvou setech 7/5, 6/4 způsobil symbolickou výměnu tenisových generací. Ostatní nasazení si počínali daleko lépe, takže Brychta postoupil přes juniora Phillipsona, Wikström přes Felixe a Legner po výhře nad Larssonem. Když ve čtvrtfinále začala výměna tenisových generací, tak v semifinále tento proces pokračoval. Miroslav Brychta nezastavil "rozjetý severský rychlík"a podlehl Olssonovi až příliš odevzdaně 0/6, 5/7. Ani Martin Legner nenašel zbraň na daleko mladšího amputáře Petera Wikströma. Ten zvítězil 7/6(5),6/2 a potvrdil tak fakt, že se v průhonické hale odehraje švédské finále. To bylo důstojnou tečkou za letošním ročníkem Prague Cup Czech Indoor, neboť oba švédští reprezentanti mají podobný útočný a agresivní styl hry a očividně si chtěli dokázat, kdo je na "švédském tenisovém písečku" opravdovým králem. Statistické údaje favorizovaly Wikströma, ale Olsson už vloni dokázal, že mu povrch v průhonické hale svědčí. Finálový souboj byl rozhodnut po dvou vyrovnaných setech a tím šťastnějším a spokojenějším byl nakonec Stefan Olsson. Wikströma totiž porazil 6/3, 6/4 a vystřídal tak Tadeusze Kruszelnického v historické tabulce vítězů.
I zápasy čtyřhry mužské Main Draw byly velice dramatické, neboť dvojice byly opět velice vyrovnané. Všichni příznivci českého tenisu na vozíku očekávali, že Miroslav Brychta doplní úspěšné účinkování ve dvouhře a přidá výhru ve čtyřhře, k čemuž mu mělo pomoci i to, že s Martinem Legnerem byli prvním párem turnaje. Ze druhé pozice startovali Felix s Kruszelnickim a oba páry se opravdu setkaly až ve finále. Brychta s Legnerem do něho postoupili přes Peifera a Gergelyho (SVK) a Seidla s Hillerem. Felix s Kruszelnickim postupně vyřadili Wikströma s Olssonem a Stefanu s Chabrečkem. Ve finále však české naděje brzy pohasly, neboť Brychta s Legnerem drželi se soupeři krok pouze v prvním setu. Kruszelnicki s Felixem působili daleko energičtějším dojmem a česko-rakouský pár nakonec porazili 6/4, 6/1. Během slavnostní turnajové párty tak s radostí převzali překrásné broušené poháry pro vítěze ze sklářské dílny Rűckl Crystal i poměrnou část turnajové dotace.
Mezi ženami byla nejvýše nasazenou Agnieszka Bartczak z Polska (10.) a ze druhé pozice byla nalosována Lucy Shuker z Velké Británie (13). Obě dvě své postavení na žebříčku potvrdily a střetly se ve velkém ženském finále. Bartczak do něho postoupila po semifinálové výhře nad loňskou vítězkou Lolou Ochoaovou ze Španělska a Shuker přehrála překvapivou semifinalistku Katharinu Kruger z Německa. Ve finálovém zápase dokázala Lucy Shuker, že její loňská finálová účast nebyla náhodná a po dramatickém třísetovém boji porazila Agnieszku Batczak 2/6, 6/3, 6/1. Obě finalistky dvouhry uspěly i ve čtyřhře, když za celý turnaj společně neztratily ani set. Do finále postoupily přes španělské semifinalistky Ochoa – Vidal a v něm se jim postavily Anna Alenas ze Švédska s Katharinou Kruger. Ty před tím deklasovaly Britky Louise Hunt a Jordanne Whiley. Ve finále však favorizovaná dvojice Bartzak – Shuker předvedla daleko soustředěnější a sehranější výkon, takže ve dvou jednoznačných setech přehrály mladičký švédsko-německý pár 6/2, 6/1.
Zpestřením turnaje byla opět Quad divize, která se poprvé představila českým divákům v roce 2003. Tito hráči mají po úraze přerušenou míchu tak, že mají omezenu i hybnost horních končetin, díky čemuž si jejich tenisové aktivity zaslouží obdiv. I přesto je tato kategorie plnohodnotnou součástí vozíčkářské tenisové Tour a hráči Quad divize hrají o regulérní body do světového žebříčku i o část finanční dotace jednotlivých turnajů. V konkurenci jedenácti quad tenistů byl nejúspěšnějším účastníkem nenasazený Johan Andersson ze Švédska, který přehrál v semifinále krajana Janssona a ve finále porazil italskou jedničku turnaje Antonia Raffaeleho 7/6(5), 5/7, 1/0(1).
Čtyřhra se v této kategorii hrála tabulkou a nejlépe si v ní vedl švédský pár Jansson – Andersson, který ani v jednom zápase nenašel přemožitele.
Výsledkový servis:
Muži
Main Draw
dvouhra
semifinále
Olsson (SWE) – Brychta (CZE) 6/0, 7/5
Wikström (SWE) – Legner (AUT) 7/6(5), 6/2
finále
Olsson – Wikström 6/3, 6/4
čtyřhra
semifinále
Brychta (CZE), Legner – Seidl, Hiller (oba GER) 6/2, 6/1
Kruszelnicki (POL), Felix (SWK) – Stefanu (CZE), Chabreček (SVK) 6/1, 6/3
finále
Kruszelnicki, Felix – Brychta, Legner 6/4, 6/1
Second Draw
dvouhra
finále
Seidl (GER) – Regan (GBR) 6/3, 6/2
čtyřhra
finále
Phillipson, Reid (oba GBR) – Regan, Simpson (oba GBR) 7/5, 6/0
Ženy
Main Draw
dvouhra
semifinále
Bartczak (POL) – Ochoa (SPA) 6/4, 7/5
Shuker (GBR) – Kruger (GER) 6/0, 6/1
finále
Shuker – Bartczak 2/6, 6/3, 6/1
čtyřhra
semifinále
Shuker, Bartczak – Ochoa, Vidal (obě ESP) 6/1, 6/2
Alenas (SWE), Kruger – Whiley, Hunt (obě GBR) 6/2, 6/1
finále
Shuker, Bartczak – Alenas, Kruger 6/2, 6/1
Qaud
Main Draw
dvouhra
finále
Andersson (SWE) – Raffaele (ITA) 7/6(5), 5/7, 1/0(1)
čtyřhra – hráno tabulkou
1. Jansson, Andersson (oba SWE)
2. Field (GBR), Johnsson (SWE)
3. Giovagnoli, Raffaele (oba ITA)
Generální partner ČTSV:
Oficiální partner ČTSV:
Oficiální dodavatelé ČTSV:
Generální partner
HVM PLASMA Tour:
Oficiální míč HVM PLASMA Tour:
Mediální partneři ČTSV:
Marketingový partner ČTSV:
Partneři mezinárodních turnajů:
Copyright 1997 - 2013 Czech Wheelchair Tennis Association | Admin Panel